Когато се проектира сферично тяло (като Земята) върху плоска повърхност, за да се създаде карта, трансформациите са неминуеми. Има различни подходи как да се демонстрират тези изменения на площи и форми, но навярно примерът с футболната топка е един от най-интересните.
В ето как би изглеждала футболната топка, ако е изобразена чрез някои от най-популярните картографски проекции:
Земята и футболната топка според Ламбертовата равноплощна проекция. Тя се използва най-често за изобразяване на регионални карти - страни и континенти. Когато се изобразяват цели полукълба, тя не е сред най-удачните. От този пример се вижда каква чудовищна форма и размери придобива Австралия.
Цилиндричната равноплощна проекция е изключително популярна през ХХ в. Най-вече в класните стаи. Доста често политическите карти на света са представяни в тази проекция. Нейн недостатък е, че нарушава драстично формата и отстоянията при полярните ширини.
Меркаторовата проекция е най-широко използваната в света - картите за мореплаване и онлайн апликациите за навигация по пътя най-често използват тази карта. Отличителен белег на картата е чудовищното увеличаване на площта на Гренландия, Аляска и Антарктида. За сметка на това ъглите и отношенията между обектите са идеално запазени.
Футболната топка според проекцията на Молвайде има вид на някой екзотичен плод. Проекцията е опит да се коригират неточностите в цилиндричната проекция и в Меркаторовата проекция. Все повече се налага като предпочитана при картографско изображение на всички континенти заедно.
Ортографична проекция или казано иначе - изобразавяне на света "като на снимка от космоса" - без да се коригират ъгли или площи.
Copyright © 2018 - Geograf.bg