Множество природни и културно–исторически забележителности са пръснати из планините на Краището. В почти всяко населено място (около 170 на брой) в област Перник има запазен старинен православен храм. Релефът на Пернишко е почти изцяло планински, а от близо 40-те български планини, 18 са изцяло или частично разположени в този край. Всеки един от първенците на тези планини си заслужава да бъде посетен и човек да се наслади на "морето" от планини около него.
Изключително място, което неслучайно от 2013 г. е част от 100-те национални туристически обекта. На Балканите няма друг подобен обект, а в Европа има само още 4. Музеят представлява истинска мина, която вече не функционира. Създаден е през 1986 г. и представлява част от първия български рудник, който е работил от 1896 до 1966 г. Дължината на галериите е 630 m, а посетителите навлизат дълбоко под земята. В дългите коридори има множество ниши, в които са разположени около 30 експоната, показващи развитието на минното дело в България. В началото нишите, които се редуват отляво и отдясно, пресъздават най-старите методи на въгледобив и следват хронологичен ред. В края на музея са представени най-съвременните машини и методи на укрепване на галериите.
Църквата се намира в подножието на хълма Бърдото. Най-източната част от храма е от Средновековието, изградена XV - XVI век. Църквата има голям и много добре поддържан двор, в който са изложени десетки археологически предмети. Може да се каже, че там е направен нещо като мини археологически музей.
Ерулска е една от 39-те български планини, най–високата точка, на която е 1481 m, с което се нарежда на 19-то място по височина в България. От първенеца Големи връх се открива невероятна гледка във всички посоки. При добра видимост могат да бъдат видяни повече от 30 български и сръбски планини, включително Витоша, Верила, Осогово, Рила и Стара планина. Варианти за изкачване са селата Ерул и Горна Секирна, като вторият маршрут е по–лек и отнема около 3-4 часа в двете посоки.
Филиповската пещера наподобява станалата хит сред туристите пещера Утробата в Родопите. Началото и представлява един уникален тунел, а от входа се открива невероятна гледка към стръмните склонове на планините Стража и Ездимирска. Пещерата е дълга 83 m. За обикновените туристи, обаче е достъпна само началната част. Първите 10 m представляват тунел с ширина около 2 и височина 4 m, след което има голяма зала с няколко разклонения. До края на залата не е необходимо специално оборудване, но след това не е разумно влизането на неподготвени хора.
Пещерата се намира близо до с. Филиповци, разположена е на около 15-20 m над пътя, но откриването ѝ е доста трудно.
Връх Драговски камък (1118 m) e част от Гребен планина, която в по-голямата си част се намира на сръбска територия. Намира се между трънските села Врабча и Филиповци. Гледан отдалеч Драговски камък прилича на пирамида. Наричан е още "Трънският Матерхорн". Най-подходяща изходна точка за изкачване е първата махала на с. Врабча. Поема се надясно след махалата и се изкачва каменисто възвишение обрасло с гора. След като се изкачи се върви само по билото и след около 20 минути се достига до върха.
Драговското врело отговаря на критериите за ждрело. Представлява река, която минава през много тесен планински проход, дълъг над 1 km, който в най-долната си част е широк не повече от 5 m. През цялото протежение на прохода реката е създала десетки водопади и водоскоци, дълбоки вирове и причудливи форми в скалите. Драговското врело се намира близо до Драговската махала на с. Филиповци. До махалата се достига по път, който започва малко след края на селото в посока Трън. Пътят свършва в самата махала, след което се поема по силно обрасла пътека по десния бряг на реката. Върви се около 15 минути. Точно преди водопада има карстов извор, от който тече леденостудена вода. Малко след извора започва поредица от водопади и водоскоци.
Въпреки, че е висок не повече от 4 m Врабчанският водопад е живописен и в последните години привлича много туристи. Намира се в трънското село Врабча, на няколкостотин метра от границата със Сърбия. Впечатляващо е и мястото около него. Местният дядо Владо сам е изградил нещо като парк около водопада и е направил пътека от каменни стъпала. Ентусиастът е разчистил целия район от буйната растителност, почистил е коритото на реката, грижи се за чистота, а освен всичко е изградил десетки масивни дървени маси и пейки, иззидал е барбекю и е оставил прибори. Понякога дори до барбекюто има нацепени дърва. Водопадът е разположен до огромна отвесна скала, която в единия край е с форма на гигантско човешко лице. На метри от буйната вода има естествен скален тунел и малък карстов извор, а високо в скалата е разположена пещера с три входа.
Copyright © 2018 - Geograf.bg
12 Коментара - 20 впечатляващи места в Пернишко (част I)
Иван Крумов (непроверено) February 08, 2017
ОтговориДимитър Георгиев (непроверено) February 08, 2017
ОтговориМишо (непроверено) February 08, 2017
Отговоридо Иван Крумов (непроверено) February 08, 2017
ОтговориWolfheart (непроверено) February 08, 2017
Отговориtais (непроверено) February 08, 2017
Отговоридо tais (непроверено) February 08, 2017
ОтговориРуслан Зарев (непроверено) February 08, 2017
ОтговориА. Веселинов (непроверено) February 08, 2017
Отговоридо Руслан Зарев (непроверено) February 08, 2017
ОтговориРуслан Зарев (непроверено) February 08, 2017
ОтговориJully (непроверено) February 08, 2017
Отговори